Дали силата на младостта или предимството на възрастта помагат да се определи изпълнител на най-високо ниво на Олимпиадата? Често спортът определя отговора. По-младите спортисти обикновено са най-успешните в гимнастиката, където жените се борят да задържат необходимото съотношение на здравината към теглото след пубертета. Носенето на по-малко тегло и по-малкото натоварване дава на атлетите край.

При снимането, опитът играе голяма роля, а възрастта може да осигури предимство. Основната възраст за състезание по стрелба е от средата на 30-те до 40-те.

Диапазонът в годините сред състезателите в олимпиадата в Рио е поразителен. Най-младият атлет е 13-годишният непалски плувец Гаурика Сингх, а австралийската конница Мери Хана е на 61 години.

Трийсет и шест години отделен американски пилот-тенис тенисист Канак Джа, който е на 16 години, и американски конник Филип Дътън, който е на 52 години. Това е шестата Олимпиада за Дътън, която спечели първия си медал при индивидуални мероприятия. Американският пилот и спортист в областта Meb Keflezighi е друг американец на 41-о място.

Ето една снимка на някои от най-младите на Олимпиадата в Рио:

Гаурика Сингх, 13 (Непал) - Плуване
Майкъл Фелпс вече спечели златото на Олимпиадата, преди Гурика Сингх да се роди през 2002 година. Сингх дойде в Рио, за да стане най-младата жена, която спечели индивидуално събитие в женския 100-метров гръб.

Сидни Маклафлин, 16 (Съединени щати) - Проследяване и поле
Най-младият американски спортист отпразнува 17-ия си рожден ден два дни след церемонията по откриването. Тя се състезава в 400-метровите препятствия, на фона на високите надежди, че може да се сдобие с първия си олимпийски медал.

Kanak Jha, 16 (Съединени щати) - Тенис на маса
Канак Джа е най-младият от 555 спортисти на американския олимпийски отбор. Той е най-младият състезател, който някога е квалифициран да отиде след златен медал на тенис на маса.

Сред най-опитни спортисти, които преследват златото, са:

Meb Keflezighi, 41 (САЩ) - Проследяване и поле
Счупеният хип забрани на Meb Keflezighi да се състезава в игрите през 2008 година. Сега 41-годишният маратонец се надява да добави към сребърен медал, който спечели на Олимпиадата през 2004 г. в Атина.

Йо Павей - 42 (Великобритания) - Проследяване и поле
Тази 42-годишна жена става първата британска спортистка, която ще се представи на летните игри за пети път, когато тя участва в състезанието от 10 000 метра.

Филип Дютън - 52 (Съединени щати) - Ездачи
Дютън, който навършва 53 следващия месец, си даде подарък за рождения си ден, като спечели бронзов медал. Той комбинира впечатляващи кръстосани и скачащи процедури в шестата си олимпийска екскурзия.

Мери Хана, 61 (Австралия) - Конен
Като най-старият олимпийски играч в Австралия на 61 г., Мери Хана дойде да се състезава и се надява да спечели първия си медал на петата си олимпиада.

НАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ ЗА ШЛАГЕРНА И СТАРА ГРАДСКА ПЕСЕН „ПОЛЪХ ОТ МИНАЛИ МЕЧТИ” 30.06.2018 г. (Може 2024).